مقاله درنه، شهـری فراموش شده در ثلاث باباجانی/محمد سلماسی زاده ، برهان عباسی

درنه، شهـری فراموش شده در ثلاث باباجانی
 محمد سلماسی زاده۱  برهان عباسی۲*
۱ -دانشیار گروه تاریخ دانشگاه تبریز
۲ -کارشناس ارشد تاریخ عمومی جهان
Chru1365@gmail.com

چکیده
درنه شهری بزرگ بوده که آثار آن امروز در منطقه کوهستانی دولی دَرَ در شهرستان مرزی ثلاث باباجانی دراستان کرمانشاه قرار دارد. این شهر پایتخت حکومتهای درتنگ یا حلوان و بعد از آن باجلان در دوران صفویه و زندیه بوده که برخی آن را مرکز اولیه جافها میدانند.راولینسون با اطمینان آن را همان درنه میداند که بطلمیوس از آن نام برده و نیز خاطرنشان کرده که درصورتی که گیندس همان دجله باشد نام آن توسط هرودوت به صورت Δaρνɛων διà ثبت شده است. حاکم مشهور این شهر یعنی قبادخان از مشرق و مغرب تا جایی که کردها میزیسته اند، از جنوب تا لرستان و از شمال تا حدود مریوان حکومت میکرده است. او تنها شاه سلسله خود است که نام و سرگذشت گاه وارون او در اذهان مردم باقی مانده است. دیوارهای ضخیم قلعهای بر فراز روستای درنه و بر روی کوه خَریوان باقی مانده که به قلعه قبادخان مشهور میباشد. امروزه درنه روستایی است با دو خانوار بر کنار رود کوچک گزره در دامنه شمالی کوه خَریوان و در دامن قلعه قبادخان. شهر درنه به چهار قسمت تقسیم میشده که حاکمان سه قسمت دیگر آن وکیل خوانده میشدند و تابع حاکم درنه بوده اند.
این سه قسمت عبارتند از؛ کزی تحت امر باوَتَتَ، دنگی تحت فرمان بهرام بیگ گُو و بردِزنجیر تحت فرمان نوشیروان. سر انجام بیماری و سیل چنان شهر را در نوردید که برای همیشه آن را به تاریخ سپرد. ظاهراٌ بیشتر اهالی امروزی ثلاث باباجانی از بازماندگان ساکنان درنه و اطراف آن میباشند.

مقاله زیر در ۱۶ صفحه به صورت اجمالی در مورد این شهر و تمدن آن پرداخته است این مقاله در نشریه علمی تخصصی پژوهش در هنر و علوم انسانی، سال دوم، شماره ۵، شهریور ۹۶ به چاپ رسیده است

فایل pdf را اینجا دانلود کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + یک =