گذری بر زندگی نامه سید شیخ اسماعیل هاشمی خانه شوری

«یـــــــــــا هــــــــــو  »
قطب العارفین سید شیخ اسماعیل هاشمی خانه شوری(قدس الله سره العزیز)
( شرحی گذرا برفعالیتهای شیخ و تاثیرات آن بر منطقه ثلاث باباجانی )

00011

وی فرزند سید شیخ رسول از خلفای شیخ کاکه احمد برزنجی نودهی قادری ( سید کاکه احمد شیخ آن زمان ساکن در شهر سلیمانیه عراق بودند و یکی از مشهورترین مشایخ و اولیای دینی و عرفانی خاورمیانه که طلاب و مریدان زیادی را پس از تعلیم علوم دینی و تهذیب نفسانی برای ارشاد مردم به نواحی و کشورهای مختلف می فرستادند)که از طرف ایشان برای ارشاد و هدایت مردم ایلات و طوایف باباجانی ماموریت یافت. وی سالیانی چند  در دیار خانه شور به ارشاد دینی و عرفانی مردم و ترویج طریقه قادریه پرداخت و مریدان بسیاری با وی بیعت کردند . از شیخ رسول کرامات و خرق عادات زیادی نقل شده است  از جمله آن ،که در بین مریدان و سالخوردگان بطور متواتر نقل شده است که: به هنگام مرگ جناب شیخ رسول ،سید اعظم کاکه احمد شیخ در سلیمانیه در حال وضو بود و حاج ملارسول پیشخدمت ،آب وضویش را می داد،ناگهان فرمود:(انا لله و انا الیه راجعون) پیشخدمت پرسید:قربان چه اتفاقی افتاد؟ فرمود:شیخ رسول خانه شور درگذشت و طفلی به دامن من انداخت.– آن طفل، شیخ اسماعیل خانه شور بود،که پس از هیجده سال به خدمت حضرت کاکه احمد  رسید و از محضر ایشان مدارج علوم دینی ،فقهی،عرفانی را کسب نمود. ایشان پس از عمری مجاهدت و خدمت رسانی در راه دین  خدا و خلق خدا ،در قریه ده شیخ(مجاورروستای نگره فعلی) از توابع دهستان خانه شور  از شهرستان ثلاث باباجانی در سن ۱۱۰ سالگی در سال ۱۳۲۰ درود حق را لبیک گفت.

32323

ایشان درطول حیات مبارکشان اقدامات بسیار مهم و تاثیرگذاری در منطقه ثلاث باباجانی انجام دادند.
یکی از مهمترین فعالیتهای نامبرده، دایرنمودن مدرسه علوم دینی  در قریه ده شیخ خانه شور، و دعوت از اساتید و علمای دینی  وقت، جهت آموزش و تدریس و تربیت طلبه های جوان برای نسلهای بعد بود.

666666

بنا بر اسناد تاریخی  و اذعان خود آن اشخاص ،علمای بزرگی چون ۱-عبدالمجید موحد ندری۱ (معروف به ملا مجید دولت آباد)و۲- ملا محمدامین حسینی۲ (معروف به ملا محمدامین کلاش) سالیانی چند درمکتب خانه  دیار خانه شور  تلمذ و شاگردی نموده اند،که بعدها از جمله مشاهیر علوم دینی  و فقهی اورامانات گشتند.
واز اساتیدی که در آنجا به تدریس و آموزش فقهای جوان مشغول بودند می توان به۱- (ماموستا ملا امین لون)۳ و همچنین ۲-ملاعبدالکریم احمدبرنده۴ (معروف به عبدالکریم فانی  خانه شوری)اشاره کرد.
ناگفته نماند فانی خانه شوری خواهرزاده شخص شیخ اسماعیل بوده که دانشمندی فاضل و شاعری چیره دست  درزمان خود بودند وآوازه علم و هنر شاعری ایشان در کتب مرجع بسیاری ، حتی در کردستان عراق  ذکر گردیده است.هم اکنون انجمن ادبی فانی خانه شوری شهرستان ثلاث به احترام و افتخار ایشان نام وی را بر انجمن ادبی نهاده و چندین سال است که در شهرستان فعالیت فرهنگی و ادبی دارند.

55555

از دیگر فعالیتهای شیخ اسماعیل۵  بنای مکانی به نام تکیه(خانقاه)برای انجام مراسمات ذکر و سماع درویشی  که همزمان ماوی و پناهگاهی برای دردمندان،فقیران، یتیمان ،بی کسان و از راه ماندگان بود.بیشتر اوقات نامبرده به ارشاد مردم و هدایت آنان به معنویات، دعوت به طریقت عرفانی و زندگی درویش وار سپری می شد.
ایشان در بسیاری از بحرانهای زمان خود ( قحطی ،خشکسالی  ،جنگهای عشیره ای و صلح وسازش بین آنان ،گذر قوای روس و انگلیس از منطقه،شبیخون ودستبرد سارقان مسلح )همیشه قوت قلب مردم  و مرجع تصمیم گیری نهایی بودند،محبوبیتی فوق العاده بین آحاد مردم داشتند،تهذیب نفس ،زهد و تقوی و کرامات را به کمال رسانده و همچنین شخصی عالم ،آگاه،باسواد و آینده نگر بودند. وبا توجه به همین خصوصیات ونظر به داشتن  ویژگی  دوراندیشی وکرامات خاص مشایخ قدسی  و نگاه ژرف وی به افقهای دورمعنویت و معیشت مردم  ،اقدام به عملی خارق العاده و شاهکار نمود، و آن هم  جلب مشارکت بزرگ خاندان  بیگ زاده باباجانی برای خرید مشارکتی منطقه وسیع  دشت حر (شهر تازه آباد فعلی و  زمینهای پهناور آن …)از روسای ایل قلخانی  به جهت استفاده  طوایف مختلف مردم حوزه ثلاث باباجانی بود.
و چون  آن بزرگوار با پاکی درون و نیت خیر و خالصانه اقدام به  این کار نمودند به حول و قوه خداوند وبه  فضل الـهی منطقه مذکور تبدیل به شهر تازه آباد  و بعد هم  مرکز شهرستان پهناور ثـلاث باباجانی شد، در واقع ثـمرات و برکات عمل فوق العاده آن شـیخ بزرگوار بعد از حدود صدسال به نسلهای امروز نیز رسید  وقطعا اهـل دل مصداق  ثواب آثار ما تاخر را در این رویداد به وضوح می بینند.خداوند روح وی را قرین رحمت خود نماید ودر زمره اولیاء خاصه خود در بهشت برین  درجاتش را عالی گرداند.

وآخردعوانا ان الحمدالله رب العالمین

    مولف مقاله: سید حسن هاشمی

77777

منابع
۱-تاریخ تسنن در کرمانشاه:تالیف،محمدعلی سلطانی،ص۵۷
۲-تاریخ تسنن در کرمانشاه:تالیف،محمدعلی سلطانی،ص۷۶
۳-تاریخ تسنن در کرمانشاه:تالیف،محمدعلی سلطانی،ص۷۷
۴-تاریخ تسنن در کرمانشاه:تالیف،محمدعلی سلطانی،ص۴۸
۵-تاریخ تصوف در کرمانشاه:تالیف،محمدعلی سلطانی،ص۳۱۱
۶-میژوی ناودارانی کورد(عارفان،زانایان،ویژه وانان،شاعران)ص۶۹۱

۲ دیدگاه

  1. -یادی مردان: تالیف ملاعبدالکریم مدرس ص۵۱۲الی۵۲۱
    لطفا منبع فوق را به منابع قبلی بیافزائید. از قلم افتاده بود. تشکر

  2. دستت درد نکنه آقای هاشمی عزیز . کار خیلی بزرگی انجام دادید ان شاالله که موفق و موید باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + هجده =